top of page
Spilvenu nams logo

+371 20 444 221

Memory foam jeb "atmiņas putas"

Updated: Mar 12, 2021

Viskoelastīgās poliuretāna putas, kuras ir pazīstamas arī ar nosaukumu atmiņas putas, ir populārs matraču un spilvenu pildījuma materiāls. Atmiņas putas 70. gadu sākumā izgudroja NASA zinātnieki. Viņu mērķis bija izstrādāt spiedienu mazinošu materiālu, kas atslogotu milzu spiedienu uz astronautiem raķešu pacelšanās laikā. Atmiņas putu izstrādājumi, kurus pārdod komerciāli, ir daudzkārt uzlabota NASA tehnoloģijas versija.


Atmiņas putu ideja ir neticami vienkārša - tās maina savu formu tieši tajās vietās, uz kurām ir vērsts spiediens. Tehniski tā saucās viskoelastība. Visko (no vārda “viscous”) – materiāla vai substances īpašība spiediena ietekmē, lēnām maina savu formu, elastība - spiedienam beidzoties, spēja atgūt savu sākotnējo formu. Atmiņas putas ir arī temperatūras jūtīgs materiāls, līdz ar to ķermeņa izdalītā siltuma ietekmē atmiņas putas sasilst, kļūst mīkstākas un iespiežas dziļāk, kas ļauj tām vēl labāk pielāgoties ķermeņa aprisēm. Atdziestot, tās atgriežas savā sākotnējā formā. Līdz ar to, atmiņu putu izstrādājumi nedeformējas, bet ilgstoši saglabā savu formu. Guļot uz atmiņas putu pildījuma, vietas, uz kurām ir lielāks spiediens, iegrimst dziļāk, tāpēc ķermenim vienmēr ir pareizs atbalsts un mugurkauls guļot ir taisns. Ķermeņa svars sadalās vienmērīgāk, un tiek atvieglots spiediens uz tādām ķermeņa daļām kā pleci un gūžas.


Atmiņu putu materiāli var atšķirties: ir stingrāki (maina formu lēnāk), un mīkstāki (maina formu lokanāk).

Atmiņu putu spilveni var būt veidoti no viena vesela putu gabala, vai arī pildīti ar smalcinātiem putu gabaliņiem.

Dažiem spilveniem ir valnīša veida pacēlums, kas piepaceļ kaklu un nodrošina labāku atbalstu cilvēkiem ar hroniskām kakla un / vai plecu sāpēm.


KOPŠANA:

- Atmiņas putu spilvenus nedrīkst mazgāt veļas mašīnā. Lielākai daļai spilvenu ir noņemama, mazgājama spilvendrāna, kas palīdz saglabāt spilvenu tīru;

- Viengabalaini spilveni ir periodiski jātīra no traipiem, sausā ķīmiskā tīrīšana nav nepieciešama;

- Smalcinātā pildījuma spilveni ir regulāri jāpurina, lai saglabātu to oriģinālo formu.


#memoryfoam #memoryfoamspilveni #atmiņasputasspilveni